Ünlü Rapçinin Hesabı Hacklendi: Sahte Meme Coin ile Rugpull Gerçekleşti!

Müzik dünyasının tanınmış isimlerinden Curtis James Jackson III, sahne adıyla 50 Cent, X hesabı ve internet sitesinin hacklendiğini iddia etti. Hackerin, sahte bir meme coin projesini tanıtmak ve kısa sürede yüklü miktarda kazanç elde etmek için 50 Cent’in hesabını kullandığı düşünülüyor. İşte kripto para piyasasına gölge düşüren olay…

50 Cent’in hesabından meme coin tanıtıldı

Olay, 21 Haziran’da yaşandı. 50 Cent, 32.8 milyon takipçili Instagram hesabından yaptığı paylaşımda X hesabı ve internet sitesinin hacklendiğini duyurdu. Saldırganların, “GUNIT” adlı yeni bir kripto para birimi oluşturarak dolandırıcılık gerçekleştirdiği ve bu sayede milyonlarca dolarlık haksız kazanç elde ettiklerini ifade etti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere “Rug Pull” olarak da adlandırılan bu yöntemde, dolandırıcılar yapay bir talep oluşturmak için ünlülerin popülaritesinden faydalanıyor. Bu sayede kripto para biriminin değerini yükselterek yatırımcıları cezbediyorlar. Ardından ise tüm yatırılan parayı çekerek piyasadan çıkıyorlar. Bu ani hareket sonucu kripto para biriminin değeri hızla düşüyor ve yatırımcılar büyük zarar ediyor.

50 Cent’in paylaşımına göre hackerlar, sahip olduğu yaklaşık 12.9 milyon X takipçisini kullanarak GUNIT isimli kripto para birimine yatırım çekmeyi başardı. Fiyatı hızla yükselen GUNIT, daha sonra aniden değer kaybetti. GUNIT’in fiyatı 24 saat içinde 0.05 dolara kadar yükseldi ancak kısa süre sonra %95 oranında değer kaybederek şu anda 0.000165 dolardan işlem görüyor. 50 Cent, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “X hesabım hızlı bir şekilde donduruldu. Bunu yapan kişi 30 dakika içinde 300 milyon dolar kazandı. Benim bu kripto para birimiyle hiçbir ilişkim yok” dedi. Ayrıca, kripto para biriminin değer değişimini gösteren grafikleri paylaşarak yatırımcıları uyardı.

Ünlülerin X hesabında “hack” ikilemi

Bu olay, son dönemde kripto para piyasalarında sıkça karşılaşılan bir sorunu gündeme getiriyor. Birçok ünlü isim, son zamanlarda çeşitli kripto para birimlerinin tanıtımında yer alıyor. Bu durum, yatırımcıların kafasında soru işaretleri yaratıyor. Örneğin, kısa süre önce ünlü televizyon yıldızı Caitlyn Jenner, kendi kripto para birimi JENNER’ı piyasaya sürdüğünde benzer bir durumla karşı karşıya kaldı. Jenner’ın X hesabının hacklendiği yönündeki spekülasyonlar ilk başta reddedilse de daha sonra tekrar gündeme geldi. Jenner, bir yandan JENNER tokenini savunurken diğer yandan hesabının ele geçirildiği iddialarıyla mücadele ediyordu.

27 Mayıs’ta kaynaklar, Jenner’ın X hesabından takipçilerine “Bana favori meme coinlerinizden gönderin” çağrısında bulunduğunu bildirdi. Jenner daha sonra bu paylaşımı silse de JENNER tokenini tanıtmaya devam etti. X hesabından yaptığı paylaşımda “Üçüncü şahıs tokeninin reklamı kaldırıldı! Başından beri söylediğim gibi tek odak noktam $Jenner. Yaptığım paylaşım çok fazla insanın kafasını karıştırdı. Defalarca söylediğim gibi tüm odağım kendi tokenim $Jenner üzerinde” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir