Üç yıllık davada karar! Derya Şensoy tazminat kazandı

Derya Şensoy, kendisine ait illüstrasyon çalışmasının taklit edildiğini ve rızası olmadan alkol şişelerinin üzerinde kullanıldığını iddia ederek, bir firmaya 11 bin TL’lik dava açmıştı.

“ŞİRKET İZİN ALMADAN KULLANDI”

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde, Şensoy’un oyunculuk kariyerinin yanı sıra ABD’de illüstrasyon ve tasarım üzerine lisans eğitimi aldığı, firmadan kendisine illüstrasyon hazırlaması için teklif geldiği, hazırladığı üç farklı çalışmanın beğenildiği ancak şirketin bir daha kendisiyle iletişime geçmediği aktarıldı. Dilekçede, illüstrasyonlarından birinin şirketin şişe ve kadeh tasarımlarında kullanıldığı, şirketin kendilerinden izin almadığı belirtildi.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde üç yıldır devam eden dava karara bağlandı. Duruşmada davacı Derya Şensoy’un avukatı Burak Haybat ile davalı firmanın avukatı hazır bulundu.

Derya Şensoy’un avukatı mahkemede davanın kabulünü talep ederken, firmanın avukatı ise davanın reddini istedi.

100 BİN TL TAZMİNAT!

Kararını açıklayan mahkeme, davanın kısmen, kabul kısmen reddiyle; firmanın 90 bin TL maddi, 10 bin TL de manevi olmak üzere toplam 100 bin TL tazminat ödemesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir