EÜ’den “Türkiye Ekonomisi: Yapısal Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı çalıştayı

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü tarafından 2-3 Mayıs 2024 tarihlerinde İzmir İktisat Kongresi Tarihi Binası’nda “Türkiye Ekonomisi: Yapısal Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı çalıştay düzenlenecek.

İzmir İktisat Kongresi’nin yapıldığı tarihi bina 100 yıl sonra, yeniden güncel konuları tartışmak üzere yeni bir İktisat Kongresi’ne ev sahipliği yapacak. Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından Prof. Dr. Osman Aydoğuş anısına “Türkiye Ekonomisi Çalıştayı” düzenlenecek. “Yapısal Sorunlar ve Çözüm Önerileri”  başlığı ile İzmir İktisat Kongresi Tarihi Binası’nda gerçekleştirilecek etkinlikte, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli üniversitelerinden ekonomi alanında uzman akademisyenler katılımcıları bilgilendirecek.

Çalıştay, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Türkiye ekonomisi ile ilgili sorulmuş soruları yeniden sormayı, bu sorulara yeni yanıtlar bulmayı amaçlıyor. İktisadi düşünceye katkıda bulunmak isteyen araştırmacıları bir araya getirecek olan çalıştay, Türkiye ekonomisi ile ilgili güncel araştırmaların paylaşılacağı bir platform olacak.  

Ulusal ve uluslararası 38 farklı üniversiteden 48 bildiri sunumu yapılacak olan çalıştay,  aynı zamanda iki panel oturumuna da ev sahipliği yapacak. Çalıştay, 2 Mayıs 2024 tarihinde saat 10.00’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eski Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin de katılacağı açılış oturumu ile başlayacak. Açılış oturumunun ardından saat 11.15’te, Bilgi Üniversitesinden Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, İktisat ve Toplum Dergisi Editörü Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Erkan Erdil’in katılımlarıyla “Türkiye Ekonomisinde Yapısal Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı açılış paneli yapılacak. Toplamda 15 oturumda gerçekleştirilecek bildiri sunumlarının ardından 3 Mayıs 2024 tarihinde saat 16.30’da kapanış paneli ile çalıştay sonlandırılacak. Kapanış panelinde Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Alp Yücel Kaya, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yaşar Uysal ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Galip Yalman “Dünden Bugüne Türkiye Ekonomisi: Dinamikler, Dönüşümler ve Çözümler” konusunu tartışacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir